Wednesday 20 July 2016

Rancangan Pengajaran Harian 3.1.7 Membuat persembahan projek eksperimental secara lisan.



Rancangan Pengajaran Harian
Mata pelajaran
:
Reka Bentuk dan Teknologi
Kelas
:
4K
Tarikh
:
 4/3/2016
Masa
:
11.50-12.50 petang 30 minit
Bilangan murid
:
39/39
Tajuk
:
3.0 Reka Bentuk
Standard Kandungan
:
3.1 Mereka bentuk projek eksperimental
Standard Pembelajaran
:
3.1.7 Membuat persembahan projek eksperimental secara
         lisan.
Pengetahuan Sedia Ada
:
Murid pernah dilatih untuk berkomunikasi dengan baik.
Hasil Pembelajaran
:
 Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1.    Menjelaskan ciri-ciri penilaian produk eksperimental.
2.    Membuat persembahan projek secara lisan berdasarkan ciri-ciri penilaian produk eksperimental.
3.    Menilai projek ekperimental dengan menggunakan borang penilaian.
Nilai-nilai Murni
:
 Yakin, kerjasama, rajin, bertanggungjawab, kebersihan, kasih sayang
Kemahiran Berfikir
:
berhubung kait, membuat keputusan, menganalisis, menilai
Alat Bantu Mengajar
:
Powerpoint, lakaran murid, projek ekperimental yang disiapkan. borang penilaian
Elemen Keusahawanan
:
EK1-Mengamalkan sikap keusahawanan.
1.4 Daya kreativiti dan inovasi
1.6 Keinginan kepada maklumbalas segera
1.8 Kesanggupan belajar daripada kesilapan
1.10 Berorientasikan pencapaian
1.14  Boleh membina jaringan sosial
EK2-Mengamalkan cara berfikir ke arah keusahawanan dalam situasi yangdiperlukan
2.2 Menganalisis pemerhatiansecara kritis dan kreatif
EK5-Mengamalkan nilai moral dan etika yang baik dalam kontekskeusahawanan
5.5 Prinsip Ketelusan
Kajian Masa Depan
:
Menjadi jurujual yang mahir dalam berkomunikasi, menjadi jurucara



Langkah/Masa

Isi Pelajaran
Aktiviti P&P
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
11.50-11.55 pagi



1.    Guru membuat imbasan semula mengenai projek
eksperimental yang telah dipilih dan dibina oleh murid pada sesi pengajaran dan pembelajaran yang lalu.
2.    Guru bersoal jawab dengan murid.
3.    Guru memulangkan projek eksperimental (bingkai gambar) kepada murid.
BBM:
Projek ekperimental, Powerpoint

Kemahiran Berfikir: berhubung kait,
Nilai-nilai murni:
yakin
Langkah 1
(10 minit)
11.55–12.05 petang




1.    Guru menerangkan ciri-ciri penilaian produk eksperimental.
2.    Beberapa murid dipanggil untuk menjelaskan ciri-ciri penilaian produk eksperimental.
BBM:
Powerpoint


Nilai-nilai murni:
Yakin, bekerjasama
Langkah 2
(20 minit)
12.05-12.25 petang

Ciri-ciri penilaian produk eksperimental:
·         Dapat menyelesaikan masalah
·         Selamat
·         Kukuh
·         Bentuk fizikal cantic
·         Nilai komersial

1.    Murid dikehendaki membincangkan ciri-ciri penilaian produk eksperimental berdasarkan projek sendiri secara kumpulan.
2.    Setiap wakil kumpulan dikehendaki mempersembahkan produk eksperimental masing-masing secara lisan.
BBM:
Powerpoint,

Kemahiran berfikir:
Menjanakan idea, menganalisis

Nilai-nilai Murni:
Kerjasama, bertanggungjawab
Langkah 3
(20 minit)
12.25-12.45 petang


1.    Guru mengedarkan borang penilaian kepada semua murid.
2.    Murid dikehendaki menilai produk eksperimental dengan mencatat maklumat dalam borang penilaian secara berpasangan.
BBM:
Powerpoint, borang penilaian

Kemahiran berfikir:
Menjanakan idea, menganalisis
Penutup
(5 minit)
12.45-12.50 petang

1.    Murid membuat rumusan  bagi aktiviti hari ini di bawah bimbingan guru.
2.    Guru memberi penghargaan kepada semua murid.
Nilai-nilai Murni:
Bertanggungjawab, yakin, kasih sayang


Refleksi: 

No comments:

Post a Comment